Po dwóch orbitach i 3 godzinnym pościgu orbitalnym, Progress MS-18 wykona automatyczne dokowanie do rosyjskiej strony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, modułu serwisowego Zvezda.
Statek kosmiczny z serii Progress-MS (kliknij zdjęcie obok aby powiększyć) to najnowsza i najnowocześniejsza wersja pojazdu towarowego Progress. Seria MS zaczęła latać w grudniu 2015 roku.
Seria Progress-MS jest ulepszoną wersją Progress TMA-M i posiada nowoczesne systemy nawigacji i naprowadzania, nowe cyfrowe systemy sterowania oraz lepsze osłony przed zanieczyszczeniami orbitalnymi.
Statek zostanie wyniesiony przez rakietę nośną Sojuz 2.1A. (kliknij zdjęcie obok aby powiększyć) która jest rakietą wielozadaniową służącą do wynoszenia na orbitę satelitów cywilnych i wojskowych, a także pojazdów towarowych i załogowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W przypadku startów załogowych i towarowych na ISS, Sojuz 2.1A może startować tylko ze stanowiska LC-31/6 z Kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, natomiast do pozostałych ładunków przewidziane są 3 stanowiska startowe Roscosmos:
- Kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie,
- Kosmodrom Plesieck w zachodniej Rosji,
- Kosmodrom Wostoczny we wschodniej Rosji.
Pierwszy lot rakiety odbył się 7 kwietnia 2020 r., kiedy zabrał w ramach misji MS-16 dwóch rosyjskich kosmonautów Roscosmos: Anatolij Iwaniszyn, Iwan Wagner i amerykańskiego astronautę Christophera Cassidy (NASA) - Ekspedycja 63 (Expedition 63).
Dostępne będą transmisje online ze startu:
- VK Roscosmos
- YT NASA TV
- oraz w zakładce ISS na żywo
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pojawi się nad Polską około godz. 03:57 nad ranem i bardzo możliwe, że zobaczymy podążający za nią statek Progress MS-18.
[EDIT 27 października 2021] Dokowanie do ISS zaplanowano na 30 października 2021 r. o godzinie 04:34 ± 3 min czasu moskiewskiego (a w Polsce 03:34 CEST)
źródło:
- Zdjęcia i informacje - Roscosmos
Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz.
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: ISS Fan Club Poland
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz