Wesprzyj nasz projekt

Ta strona jak i cały projekt ISS Fan Club Poland powstały dzięki wsparciu:
ISS Tracker PL, Tomasz Paszek, oraz czytelników

poniedziałek, 22 listopada 2021

Start misji modułu węzłowego Prichal

Emblemat modułu cumowniczego Prichal
Już 24 listopada 2021 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za pomocą rakiety nośnej Sojuz 2.1b i statku kosmicznego Progress M-UM zostanie wyniesiony na orbitę nowy moduł węzłowy "Prichal".

O module "Prichal" pisaliśmy na początku listopada 2021 we wpisie "Moduł węzłowy Prichal", gdzie omówione zostały dokładnie elementy emblematu misji.

Start misji przewidziany jest na godz. 16:06:36 MSK (czas moskiewski, 13:06 UTC, a w Polsce 14:06 CET).
Dokowanie statku kosmicznego Progress M-UM z modułem zaplanowano na  26 listopada o godzinie 18:25 MSK (15:25 UTC, a w Polsce 16:25 CET). Dzień wcześniej od modułu "Nauka" zostanie odłączony statek zaopatrzeniowy Progress MS-17, a w jego miejsce zostanie zadokowany nowy moduł węzłowy.
Oddzielenie przedziału montażowego od modułu nastąpi dopiero 22 grudnia 2021 po wykonaniu niezbędnych czynności połaczeniowych pomiędzy modułami "Prichal" i Nauka".

Jako rakieta nośna zostanie wykorzystany zmodyfikowany Sojuz 2.1b (etap modernizacji - 1b) rakiety Sojuz-2, który został zaprojektowany i wyprodukowany przez Progress Rocket and Space Center (Samara, część Roscosmos State Corporation), a przeznaczony do wystrzeliwania różnych statków kosmicznych, w tym wojskowych.
Jest to trzystopniowy pojazd startowy średniej klasy, którego masa startowa wynosi 312 ton, a maksymalna wysokość to 46,3 m. Statek został wyposażony w system sterowania oparty na komputerze "Malakhit-3"
Silniki rakietowe na paliwo ciekłe RD-107A i RD-108A opracowane przez Stowarzyszenie Naukowo-Produkcyjne „Energomash” im. Głuszko (Chimki, część Korporacji Państwowej Roskosmos), trzeci – czterokomorowy LPRE RD-0124 Biura Projektowego Automatyki Chemicznej (Woroneż, część Korporacji Państwowej Roskosmos).

Nowy moduł węzłowy "Prichal" zapewni rozszerzenie funkcjonalności rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej związane z przyszłym oddzieleniem od stacji i stworzeniem nowej stacji kosmicznej o czym informowaliśmy już w maju we wpisie: "Nowa Rosyjska Stacja Kosmiczna".

Do głównych zadań modułu "Prichal" należy zapewnienie możliwości dokowania do pięciu pojazdów załogowych i zaopatrzeniowych jednocześnie, lub przedokowanie zaparkowanych pojazdów pomiędzy portem osiowym i portami bocznymi za pomocą manipulatora.
Dodatkowo moduł zapewni niezbędne warunki do życia załogi w przedziale ciśnieniowym modułu węzłowego oraz transfer paliwa, gazów do/z innych modułów stacji i statków zaopatrzeniowych, a także zasilanie z modułu "Nauka" zadokowanych jednostek.

Transmisja ze startu jak i dokowania będzie dostępna w mediach społecznościowych NASA i Roscosmos, a także w zakładce: ISS na żywo

źródło:

Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz.
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: ISS Fan Club Poland
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty