Wesprzyj nasz projekt

Ta strona jak i cały projekt ISS Fan Club Poland powstały dzięki wsparciu:
ISS Tracker PL, Tomasz Paszek, oraz czytelników

czwartek, 15 grudnia 2022

Awaria statku załogowego Soyuz MS-22

Konfiguracja zadokowanych do ISS pojazdów
Konfiguracja zadokowanych do ISS pojazdów
Więcej aktualizacji zostanie dostarczonych, gdy będą dostępne na stronach NASA i Roscosmos. 

[ aktualizacja 16 grudnia 2022 T 22:30 CET ]

Prawdopodobną przyczyną uszkodzenia poszycia pojazdu Soyuz MS-22 był mikrometeoryt z roju Geminidów.

 [https://t.me/roscosmos_gk/7897] „Nie można wykluczyć mikrometeorytu ze strumienia Geminidów, jako głównego podejrzanego, ponieważ położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie nie zaprzecza wersji uderzenia cząstki mikrometeoru. Kiedy specjaliści lokalizują miejsce rozpadu, sytuacje można dość łatwo symulować” – powiedział Woropajew.

W dalszym ciągu nie wiadomo czy sam wyciek i uszkodzenia pojazdu wpłyną na powrót trzyosobowej załogi planowany na marzec 2023, czy sama kapsuła będzie zdolna do lotu powrotnego po tej awarii.
Kolejną kwestią jest także czy w sytuacji wycieku płynu chłodniczego (np amoniaku powodującego korozję metali) nie ucierpiała konstrukcja samej stacji oraz zadokowane do niej pojazdy zaopatrzeniowe w tym zacumowany obok Cygnus-18, po za nim do stacji dołączone są jeszcze statki zaopatrzeniowe Progress i Cargo Dragon oraz załogowy Dragon.
Czekamy na dalsze informacje.

[ aktualizacja 15 grudnia 2022 T 22:00 CET ] 

Kontrola naziemna Roscosmos w dalszym ciągu monitoruje temperatury statku kosmicznego Sojuz, które wg zapewnień pozostają w dopuszczalnych granicach. 
Natomiast NASA i Roscosmos nadal koordynują zewnętrzne oględziny i plan inspekcji, aby pomóc w ocenie lokalizacji zewnętrznego wycieku.
Możliwy jest także plan dodatkowej inspekcji zewnętrznej części Sojuza przy użyciu ramienia robota Canadarm2 stacji.

Wyciek został po raz pierwszy wykryty około godz. 19:45 czasu wschodniego 14 grudnia (w Polsce godz. 01:45 CET, 15 grudnia) w momencie gdy kosmonauci  Siergiej Prokopjew i Dmitrij Petelin przygotowywali się do spaceru kosmicznego, wiele czujników ciśnienia w układzie chłodzenia zaczęło wskazywać niskie odczyty.

Na chwilę obecną zostały odwołane dwa rosyjskie spacery kosmiczne; dzisiejszy i planowany na 21 grudnia, natomiast trwają przygotowania do amerykańskiego spaceru, który planowany jest na 19 grudnia. W tym samym czasie obsługa naziemna opracowuje plan wykorzystania robotycznych ramion do obsługi zarówno spaceru kosmicznego jak i inspekcji pojazdu kosmicznego Soyuz MS-22.

[ aktualizacja 15 grudnia 2022 T 07:00 CET ]

Kontrola naziemna misji w Moskwie nadal sprawdza wyciek chłodziwa na statku załogi Sojuz MS-22 do którego doszło ponad 3 godziny temu przed spacerem kosmicznym rosyjskiej załogi.
Kontrola stanu kapsuły Soyuz MS-22 prowadzona jest za pomocą europejskiego ramienia ERA wyposażonego w kamery.
Na chwilę obecną brak szczegółów.

[ 05:00 CET ] - Podczas przygotowań do spaceru kosmicznego z kosmonautami Siergiejem Prokopjewem i Dmitrijem Petelinem kontrolerzy misji zauważyli wyciek prawdopodobnie chłodziwa na statku załogi Sojuz MS-22 zadokowanego do modułu Rassvet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Spacer kosmiczny został odwołany, a zespoły naziemne w Moskwie oceniają charakter płynu i potencjalny wpływ na integralność statku kosmicznego Sojuz, który wyniósł Prokopjewa, Petelina i astronautę NASA Franka Rubio w kosmos po wystrzeleniu z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 21 września .

Według NASA stacja kosmiczna jest w dobrym stanie, a załoga Ekspedycji 68 jest bezpieczna.

Wyciek można obejrzeć tutaj:



Brak informacji o planach co do przyszłych misji statków Soyuz, co nie zmienia faktu, że pojazd MS-22 jest także kapsułą powrotną (ratunkową) dla części załogi, która nią przybyła, a to może wpłynąć na powrót czy ewakuację załogi w sytuacji kryzysowej.

Źródło:
 
Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz.
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: ISS Fan Club Poland
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty