ISS - © NASA |
Po czwartkowej awarii pojazdu kosmicznego Soyuz MS-22, Roscosmos przeprowadza testy systemów statku. Na chwilę obecną wg zapewnień rosyjskiej agencji wszystkie systemy są sprawne oprócz układu chłodzenia, który uległ rozszczelnieniu.
Przetestowano przede wszystkim silniki potrzebne do manewrowania statkiem w celu powrotu załogi na Ziemię, a wynik testu jest pozytywny, oraz kontrolowana jest na bieżąco temperatura wewnątrz pojazdu, która utrzymuje się w zakresie 28-30°C. Komputer pokładowy pracuje normalnie ale istnieje obawa, że utrzymywanie się wysokiej temperatury na pokładzie może doprowadzić do jego uszkodzenia.
W tej sytuacji rozważane są dwa scenariusze:
Pierwszy to wcześniejszy natychmiastowy powrót załogi na Ziemię w ciągu tygodnia lub dwóch.
Drugi obejmuje wcześniejsze wysłanie na orbitę statku Soyuz MS-23, który dotrze na stację automatycznie bez załogi, natomiast pojazd MS-22 zostanie odrzucony od stacji.
Obie wersje są prawdopodobne ale nie podjęto jeszcze decyzji, którą wybrac.
Dalej nie jest znana przyczyna awarii chociaż przyjęto jako prawdopodobne uderzenie kosmicznych śmieci lub mikrometeorów.
-- Zadania załogi i spacery kosmiczne
W związku z awarią odwołano rosyjskie spacery kosmiczne zarówno w dniu awarii, a także w dniu 21 grudnia do odwołania i rozwiązania problemu.
Także amerykański spacer kosmiczny przewidziany do montażu paneli iROSA (ISS Roll-Out Solar Array) na chwilę obecną został przeniesiony z 19 na 21 grudnia w związku z potrzebą wykorzystania ramienia Canadarm2 do oceny stanu pojazdu Soyuz.
Obecnie spacer planowany jest na 21 grudnia o godz.11:30 UTC, a sam spacer rozpocznie się o godz. 12:40 UTC. Oczywiście data i godziny mogą ulec zmianie w miarę rozwoju sytuacji na pokładzie ISS.
Oprócz monitorowania stanu ISS i pojazdu Soyuz załoga zajmuje się pozostałymi celami naukowymi wg harmonogramu.
Więcej aktualizacji zostanie dostarczonych, gdy będą dostępne na stronach NASA i Roscosmos.
Źródło:
Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz.
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: ISS Fan Club Poland
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz