Wesprzyj nasz projekt

Ta strona jak i cały projekt ISS Fan Club Poland powstały dzięki wsparciu:
ISS Tracker PL, Tomasz Paszek, oraz czytelników

niedziela, 12 lutego 2023

Awaria Progress MS-21

ISS Configuration - 2023-02-11
ISS configuration 2023-02-11
Credits: NASA

Kilka godzin po pomyślnym dokowaniu zaopatrzeniowego pojazdu Progress MS-22, agencja Roscosmos podała informacje o spadku ciśnienia w zadokowanym od 28 października 2022 pojeździe Progress MS-21.

Spadek ciśnienia został wykryty za pomocą danych telemetrii i potwierdzony wizualnie za pomocą zewnętrznej kamery.

Pojazd który jest zadokowany do skierowanego w kosmos modułu Poisk w chwili obecnej jest odizolowany od stacji ponieważ właz jest zamknięty, a sam pojazd wypełniony sprzętem przeznaczonym do usunięcia w piątek 17 lutego 2023. 

Według szczątkowych informacji podawanych przez NASA i Roscosmos badane są przyczyny dekompresji i co ciekawe prawdopodobnie chodzi o uszkodzenie układu chłodzenia podobnie jak 14 grudnia 2002 w załogowym statku Sojuz MS-22 , a nie samego poszycia pojazdu.

Krótka analiza

Jeżeli faktycznie doszło do podobnego uszkodzenia układu chłodzenia to ciekawi fakt, czy jest to takie samo uszkodzenie i czy także zostanie zakwalifikowane jako wynik uderzenia mikrometeorytu?

Zarówno Progress i Sojuz w wersji MS mają podobną budowę z różnicami wynikającymi z ich przeznaczenia. Ocena uszkodzeń może podważyć przyczynę poprzedniego zdarzenia i stawić pod znakiem zapytania przyszłe misje i gwarancję bezpieczeństwa tych pojazdów. Możliwe są wady konstrukcyjne, a nie przyczyny naturalne co w połączeniu z kilkoma sytuacjami awaryjnymi, które wydarzyły się ciągu ostatnich lat może świadczyć o braku bezpiecznego podejścia do misji kosmicznych agencji Roscosmos i samego rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

Idąc dalej; Rosja od dłuższego czasu zmieniała także zdanie co do wsparcia misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i być może wadliwe pojazdy są próbą zaprzestania wysyłania kolejnych misji.


Źródło:Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz.
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: ISS Fan Club Poland
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty