Wesprzyj nasz projekt

Ta strona jak i cały projekt ISS Fan Club Poland powstały dzięki wsparciu:
ISS Tracker PL, Tomasz Paszek, oraz czytelników

niedziela, 10 kwietnia 2022

Kontakt ARISS - 11 kwietnia 2022

W dniu 11 kwietnia 2022 roku odbędzie się kilka wydarzeń w ramach działalności ARISS ((Amateur Radio on the International Space Station).

Pierwsze wydarzenie odbędzie się o godz. 14:14 UTC (w Polsce godz. 16:14 CEST). Podczas tego wydarzenia astronauta Matthias Maurer (KI5KFH) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (DPØISS) przeprowadzi sesję łączności radiowej z uczniami, laureatami konkursów organizowanych w ramach DLR_School_Lab TU, Drezno, Niemcy.

Będzie to bezpośrednia łączność radiowa prowadzona w języku niemieckim z radiostacją DLØTSD.

Pomimo, że sesja łączności rozpocznie się o godz. 14:14 UTC i będzie słyszana praktycznie w całej Europie to już od godz. 12:45 UTC (w Polsce 14:45 CEST) dostępna będzie transmisja online na stronie: DLR_School_Lab TU Dresden
Jak zawsze częstotliwość nasłuchu wynosi 145,800 MHz.

Poniżej trasa i godziny przelotu dla Warszawy wg Heavens-Above (kliknij rysunek aby powiększyć):


Podczas kolejnego wydarzenia tego dnia astronauta Mark Pathy (KO4WFH) na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (OR4ISS) przeprowadzi sesję łączności radiowej z uczniami Katolickiego Liceum Św. Alberta w Albercie, Kanada.

Niestety ze względu na orbitę stacji łączność nie będzie słyszalna w Polsce, a odbędzie się na zasadzie telemostu przez stację IK1SLD. 
Za to dostępna będzie transmisja online na stronie: ÉSSACHS Skyhawks


Trzecie wydarzenie, które rozpocznie się dzisiaj tj. 11 kwietnia 2022 i potrwa do 13 kwietnia 2022 to eksperyment SSTV. Niestety ze względu na orbitę stacji, najbliższa możliwość odbioru obrazów z terenu Polski nastąpi dopiero jutro począwszy od godz. 10:38 CEST.
Szczegółowy harmonogram zamieścimy w mediach społecznościowych.
W związku z tym wydarzeniem, organizowane są akcje dyplomowe, a szczegóły znajdują się w poście: ARISS Inter MAI SSTV - kwiecień 2022


W czasie trwania łączności załoga ISS będzie ignorować wezwania innych stacji naziemnych, dlatego uprasza się o niezakłócanie łączności.

źródło:


Jeżeli spodobał się artykuł to proszę zostaw pod nim swój komentarz.
Udostępnij znajomym na swoim profilu w mediach społecznościowych.
Możesz polubić też Fan Page na Facebook: ISS Fan Club Poland
Dzięki temu wiem co interesuje moich czytelników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz